Пропускане към основното съдържание

Джигин' Спинър

Джигин СпинърДнес искам да ви представя една моя любима спинингова примамка от семейството на тейл-спинърите.
Конкретно става въпрос за Jiggin' Spinner на СПРО.
Предлага се в няколко различни грамажа от 10 до 28 гр. в различни разцветки. На мен най ми пасват чисто белите с тежест от 18, 21 и 28 грама. С червен лак за нокти винаги добавям 2-3 резки.
Заради тежкото тяло се постигат доста големи далечини на замятане - до 60-70 м. В същото време, пак заради тежестта, примамката достига много бързо придънните слоеве на облавяния водоем, като още при потъването блесната започва да се върти.
Използвам пръчка на Шекспир - "Ъгли Стик" с акция 10-40 на 2.70 м. и макара "Сиикор" на Корморан. Влакното е плетено 0.20 на Хемингуей.
По принцип СПРО препоръчват тази примамка за распер и колегите по дунава доста я хвалеха за тази риба. Аз обаче открих, че е също толкова добра и за костур (10-14 гр.), а и още по-добра за щука.
Щука
Дунавска щука Щука на спининг
Щукате е ловец от засада. Предпочита да е скрита от водорасли или паднали дървета по дъното и когато покрай нея премине рибка само с едно замахване на опашката да атакува плячката. Ето защо когато с Джигин Спинъра търсим нея воденето е сравнително "мудно" в долните водни слоеве. Удара може да дойде по всяко време - от първите няколко оборота на макарата до буквално в краката на риболовеца.
Тук е и минуса на тази иначе чудесна примамка: поради разположената в долната част на тялото тройка и сравнително голямата й тежест закачките са неминуеми. Имало е излети, на които съм губил по две, че и три примамки. Така че когато отида на непознат водоем първо "опипвам" дъното с някоя доста по евтина блесна.
Снимките не са от типа "Вижте ме колко съм велик", а илюстрация на ефективността на Jiggin' Spinner-а.
Распер
За разлика от щуката распера е хищник, който търси плячката си активно и винаги е в движение. За това и водим примамката бързо и със сравнително изправен връх, непозволявайки по този начин да навлиза по-надълбоко. Не рядко, ако сме видели, къде се "буха" распера, още в първите мигове на приводняване следва атака. И е голям кеф да се бориш с тази мощна риба от 40-50-60 м.
Распер catch and release
Костур
Макар да съм хващал не малък брой костури, не смятам, че Джигин Спинъра е особено подходящ. Единствения му плюс е ако ятата с костър са далеч и на дълбоко да можете да ги намерите.
Морски риболов
Пробвал съм Джигин Спинъра на почти всеки излет на морето в Гърция. Лови и там! Най-големия ми успех е един наистина уникално голям дракон към 50 см. 

Докато щуката все пак има доста прилични вкусови качества (не рядко, ако съм имал слука прибирам най-голямата), то распера е по-борбен отколкото вкусен. За това ви прозвавам - пускайте ги обратно, нека си бухат наволя и ни мият очите!



Малко снимки от Козлодуй

Коментари

  1. Дам, добри са тейл-спинърите. Аз лично предпочитам други производители, но и SPRO не са лошо

    http://lagunabg.com/jig-glavi-glavi-za-tuisteri-pilkeri

    ОтговорИзтриване

Публикуване на коментар

Популярни публикации от този блог

Време е за луцос

И този път големите туни ни се изплъзнаха. Времето беше прекрасно - вятър, от 4 до 6 бофора, малко дъжд... Обиколихме от южно Халкидики до северните Споради. Обратно. Ситоня - Касандра - Атон. Нема братче. За 5 дни влачене едно плахо почукване. И по начина, по който "удари" се мисля, че беше малка риба меч. Почукна, развали играта на воблера, в момента, в който се оправи отново и това беше. Е то не може всеки път, ама хайде поне да е на три пъти веднъж. За малко въобще не настоявахме - тунакита и паламиди можем да ловим и от по-малка лодка. Последните два дни се отдадохме на спининг от брега. Първия ден хванахме по една риба, като моята и освен, че беше най-малката я извадих (Silent Assasin) закачена за опашката. Егати как се дърпаше ;-) Имах и удар от по-голяма, но се откачи. Втория ден жена ми взе, че пристигна. Не може и не иска да ме остави, четристин и кусур километра би. Обаче пък ми беше на късмет. Отиваме на любимите скали, оправям такъма, слагам асасина - няма ...

Дорадо на стръв зарган

Макар да ловя почти и само на спининг, когато става въпрос за улов на по-едра риба не се отказвам и от стръвта. За това искам да споделя и един гръцки метод основно за улов на дорадо (кинигос на гръцки и махи-махи на хамерикански). Открехна ме един много печен българин живеещ в Гърция в един от риболовните ни форуми. Благодаря ти Петър40!!  С този метод съм ловил и доста друга хищна риба - лефер, кокали, и дори един заблуден паламуд. Имам и лефер, който сигурно беше над 4 кила, тръгнах да го водя, видях го и безкомпромисно прегриза повода. А в метода няма нищо сложно. Трябват ви: Як прът към 3 метра с акция 100-150 (направо ме е срам от снимката с жълтия връх); Макара с плуващ монофил 0.40 с носимост към 7 кг и да побира поне 250-300 м; Тапа за щука; Микровирбел без карабина с носимост поне 10 кг; 2-2.50 м. флуорокарбон 15-20 лб. за повод; Морска кука 3/0. На основната линия слагате стопер към десетина метра над края й. Махате пишката на тапата, ако трябва набивате...

Двоен възел на Гринер (Двоен Уни)

Този възел го знам като "Двоен възел на Гринер", а в тубата го има като "Двоен Уни". Няма значение името, важното е че е много читав. Навремето ползвах този възел сравнително рядко, но след като имах две късания на влакното и възела на вирбела, започнах много да му се доверявам и смело мога да кажа, че е адски сигурен. Най-вече го използвам да връзвам основния плетеняк към флуорокарбоновия повод.