Пропускане към основното съдържание

Catch & Release

Да отидеш на риболов, да хванеш трофейна риба и после след кратка фотосесия да я върнеш във водата е наистина едно прекрасно изживяване. Борила се е достойно, ти си бил достатъчно майстор, че да я извадиш. Защо да не дадеш шанс на рибата отново да живее, да направи поколение и кой знае, след известно време може пак да ти удари?
хвани и пусни
Смятам обаче, че "прекаления светец и богу не е драг". Така е и с непременното, на 101% пускане на рибата. Обичам и пържена риба, и печена риба, и рибена чорба, и рибни консерви. Смятам също така, че рибата е достойна компания на изстудено бяло вино.
За това когато не надвишам нормата, когато уловената риба има добри вкусови качества, когато не е трофейна или маломерна си прибирам улова.

  • Ловя веднъж на една - две години целенасочено от по-качествения плевел (каракуда, платика, морунаж) за консерви. Като сме с Надето за два дни 4-5 килограма ни стигат за повече от година напред. Ако случайно взема, че отида на подобен риболов, а в мазето има още от консервите, си ги връщам във водата. Дори живарник не вадя.
  • Сом под 5 кила и над 10-15 връщам моменталически във водата. Да не говорим, че малкия е само глава и опашка, а по-големия е вече доста мазен. Същото е и за шарана под 1 кило и над 5, бяла под кило и над 3, щуките като писалки или над 3 кила и т.н. и т.н. 
  • Вече имам балканка над 50 см. изяли сме я. Така че като отида за пъстърва и взема, че хвана пак пускам. Понякога задържам някоя и друга американка или сивен.
  • Костурите когато са ми над педята се филетират, дребосъка, дори и наранен връщам - най-малкото ще нахрани раците. 
  • Скобар, распер, бяла мряна винаги отплуват - пълни са с кости. Кефа е да ги ловиш, а не да ги ядеш. 
  • Мрените и уклейчата ми се услаждат, но не прекалявам с първите, че и те много намаляха.

За това колеги, не залитайте на 100% нито по "хвани и пусни", нито по избиването на разходите за бензин, стръв, захранки. Пускайте дребосъка и трофейните, но си хапвайте умерено и с кеф!

Коментари

Популярни публикации от този блог

Време е за луцос

И този път големите туни ни се изплъзнаха. Времето беше прекрасно - вятър, от 4 до 6 бофора, малко дъжд... Обиколихме от южно Халкидики до северните Споради. Обратно. Ситоня - Касандра - Атон. Нема братче. За 5 дни влачене едно плахо почукване. И по начина, по който "удари" се мисля, че беше малка риба меч. Почукна, развали играта на воблера, в момента, в който се оправи отново и това беше. Е то не може всеки път, ама хайде поне да е на три пъти веднъж. За малко въобще не настоявахме - тунакита и паламиди можем да ловим и от по-малка лодка. Последните два дни се отдадохме на спининг от брега. Първия ден хванахме по една риба, като моята и освен, че беше най-малката я извадих (Silent Assasin) закачена за опашката. Егати как се дърпаше ;-) Имах и удар от по-голяма, но се откачи. Втория ден жена ми взе, че пристигна. Не може и не иска да ме остави, четристин и кусур километра би. Обаче пък ми беше на късмет. Отиваме на любимите скали, оправям такъма, слагам асасина - няма ...

Дорадо на стръв зарган

Макар да ловя почти и само на спининг, когато става въпрос за улов на по-едра риба не се отказвам и от стръвта. За това искам да споделя и един гръцки метод основно за улов на дорадо (кинигос на гръцки и махи-махи на хамерикански). Открехна ме един много печен българин живеещ в Гърция в един от риболовните ни форуми. Благодаря ти Петър40!!  С този метод съм ловил и доста друга хищна риба - лефер, кокали, и дори един заблуден паламуд. Имам и лефер, който сигурно беше над 4 кила, тръгнах да го водя, видях го и безкомпромисно прегриза повода. А в метода няма нищо сложно. Трябват ви: Як прът към 3 метра с акция 100-150 (направо ме е срам от снимката с жълтия връх); Макара с плуващ монофил 0.40 с носимост към 7 кг и да побира поне 250-300 м; Тапа за щука; Микровирбел без карабина с носимост поне 10 кг; 2-2.50 м. флуорокарбон 15-20 лб. за повод; Морска кука 3/0. На основната линия слагате стопер към десетина метра над края й. Махате пишката на тапата, ако трябва набивате...

Двоен възел на Гринер (Двоен Уни)

Този възел го знам като "Двоен възел на Гринер", а в тубата го има като "Двоен Уни". Няма значение името, важното е че е много читав. Навремето ползвах този възел сравнително рядко, но след като имах две късания на влакното и възела на вирбела, започнах много да му се доверявам и смело мога да кажа, че е адски сигурен. Най-вече го използвам да връзвам основния плетеняк към флуорокарбоновия повод.