Пропускане към основното съдържание

Ебро

"Само" на някакви си 2600 км. от България се намира еин от най-богатите на рибни запаси язовири. Аха за Ебро говоря. И определено смятам, че всеки запален рибловец поне веднъж трябва да посети този риболовен рай. И има защо! Гигантски сомове, големи бели риби, страхотни блек басове... И за шаранджиите също има прекрасен риболов. А като тръгнете да си ловите рибета за стръв, просто се надявате да не ви удари червеноперка към кило. Не че не се вади, но не става за бялата..
Язовира е дълъг някъде към петдестина километра, но на най-широките си едва ли надхвърля 800 м. А дълбочините варират от няколко метра при устието до 50-60 м. при някоя от двете стени. Именно там майсторите дърпат сомове от над 60-70 килограма на муха с проходилки. В нета има достъчно снимки на тези "екстремисти".
За сома се говори, че е привнесен от немски рибари в средата на 70-те години на миналия век и за нула време видял сметката на щуката, която до тогава била доминиращия хищник. И понеже дори и през зимата температурата на водата не пада под 12 градуса, той не изпада в летаргия, храни се непрекъсанто и нараства много бързо. В момента е доказано наличието на екземпляри над 150 кг, а годишно се ловят поне стотина екземпляра минаващи сто килограмовата граница.
Бялата риба е втория по популация хищник, като на ден при кълвино се ловят около двайсетина над 4 килограмовата граница. Пак в нета има и снимки на прекрасни бели риби, които се ловят целогодишно.
В края на 90-те язовира е зарибен от испански риболовни клубове и с черен костур. Развива се много добре, дава поколение и вече нерядко се ловят екземпляри от над три килограма.
Доста англичани посещават язовира и реката под стената за риболова на шаран. Има документирани екземпляри от над 15 килограма, а се смята че има и над 20.
Останалите риби са "плевели" - червеноперка, бабушка, каракуда, уклей. Единични екземпляри на щука, пъстърва от неуспешни зарибявавания и оцеляла от куката за стръв змиорка (в момента змиорката е забранена за използване като стръв).
Едно наистина райско място на няма и 200 километра от Барселона.

Малко снимки от Ебро

Коментари

Популярни публикации от този блог

Дорадо на стръв зарган

Макар да ловя почти и само на спининг, когато става въпрос за улов на по-едра риба не се отказвам и от стръвта. За това искам да споделя и един гръцки метод основно за улов на дорадо (кинигос на гръцки и махи-махи на хамерикански). Открехна ме един много печен българин живеещ в Гърция в един от риболовните ни форуми. Благодаря ти Петър40!!  С този метод съм ловил и доста друга хищна риба - лефер, кокали, и дори един заблуден паламуд. Имам и лефер, който сигурно беше над 4 кила, тръгнах да го водя, видях го и безкомпромисно прегриза повода. А в метода няма нищо сложно. Трябват ви: Як прът към 3 метра с акция 100-150 (направо ме е срам от снимката с жълтия връх); Макара с плуващ монофил 0.40 с носимост към 7 кг и да побира поне 250-300 м; Тапа за щука; Микровирбел без карабина с носимост поне 10 кг; 2-2.50 м. флуорокарбон 15-20 лб. за повод; Морска кука 3/0. На основната линия слагате стопер към десетина метра над края й. Махате пишката на тапата, ако трябва набивате в н

Време е за луцос

И този път големите туни ни се изплъзнаха. Времето беше прекрасно - вятър, от 4 до 6 бофора, малко дъжд... Обиколихме от южно Халкидики до северните Споради. Обратно. Ситоня - Касандра - Атон. Нема братче. За 5 дни влачене едно плахо почукване. И по начина, по който "удари" се мисля, че беше малка риба меч. Почукна, развали играта на воблера, в момента, в който се оправи отново и това беше. Е то не може всеки път, ама хайде поне да е на три пъти веднъж. За малко въобще не настоявахме - тунакита и паламиди можем да ловим и от по-малка лодка. Последните два дни се отдадохме на спининг от брега. Първия ден хванахме по една риба, като моята и освен, че беше най-малката я извадих (Silent Assasin) закачена за опашката. Егати как се дърпаше ;-) Имах и удар от по-голяма, но се откачи. Втория ден жена ми взе, че пристигна. Не може и не иска да ме остави, четристин и кусур километра би. Обаче пък ми беше на късмет. Отиваме на любимите скали, оправям такъма, слагам асасина - няма

Сбиро (Бомбарда)

През далчената 2003 година открих за себе си риболова с бомбарда. Имаше внос само от Балцер и понеже тяхното търговско име е сбиро, си ми остана навик и до ден днешен си наричам бомбардата така. За пръв използвах този метод на риболов на язовир "Искър" и останах очарован. С влакно монофилно 0.22 влакно и прът от 4 м. с акция 80 направих недостижими до тогава дистанции. И с един малък воблер на Салмо и една единичка бяла Аглия дори хванах няколко костурета. В последствие когато спинигувам на затворен водоем винаги си нося пръта за сбирото. А за морето и риболова на зарган (но не само) бомбардата е незаменима. Перка на стръв Няма да се спирам подробно на видовете бомбарди, само съвсем накратко ще опиша методите. Все пак накратко основните изсиквания. Прът: От 3 до 4 м. с акция 70-100 и достатъчно лек, защото си е хамалогия и ако заедно с макарата е над 0.500 гр. умората настъпва доста бързо. Ползвам една стара серия пръчки на Мавер - "Rocky 80", карбонови,